Wiele maluchów już od najmłodszych lat interesuje się piłką nożną i chciałoby grać tak jak ich najwięksi idole. Z tego powodu szkółki piłkarskie oferują zajęcia już dla kilkulatków, podczas których poznają oni podstawy techniki tej gry. Z maluchem można również samodzielnie w domu czy ogrodzie wykonywać pewne ćwiczenia piłkarskie. Takie treningi będą dla niego nie tylko świetną formą zabawy, ale również pozytywnie wpłyną na jego rozwój psychofizyczny, a także umiejętności motoryczne. Jakie ćwiczenia piłkarskie mogą wykonywać maluchy? Podpowiadamy.
Jak wprowadzić ćwiczenia piłkarskie do rutyny dnia maluchów?
Ćwiczenia piłkarskie mogą być prowadzone zarówno przez profesjonalnego trenera i wykonywane przez maluchy podczas zajęć na boisku szkółki piłkarskiej, jak i w domu czy ogrodzie. Jeżeli na początku chcielibyśmy samodzielnie zorganizować dziecku takie treningi, powinniśmy zastanowić się, jak wprowadzić je do rutyny malucha.
Jeżeli to rodzic wciela się w rolę trenera, musi on odpowiednio zorganizować i przeprowadzić trening piłki nożnej. Warto zaplanować takie ćwiczenia na około 45-60 minut. Najlepiej jeżeli będą one podzielone na 10-15-minutowe bloki. Pierwszym z nich powinna być indywidualna zabawa malucha. Następnie rodzinna zabawa, ćwiczenia strzeleckie, a na końcu krótka gra. Specjaliści, którzy prowadzą ranking bukmacherów, zalecają, by przy okazji takich ćwiczeń pokazywać maluchowi, jakie są pozycje w piłce nożnej, a także tłumaczyć podstawowe pojęcia, takie jak na przykład spalony.
Jak przeprowadzić ćwiczenia piłkarskie dla najmłodszych?
Chcąc przeprowadzić ćwiczenia piłkarskie ze swoimi dziećmi, warto najpierw wyznaczyć teren, po którym będą się one poruszać. Ramy boiska mogą być zaznaczone na przykład przez linię drzew, krzaków, a także za pomocą kamieni czy pachołków. Warto również ustalić zasady gry w piłkę z maluchem. W tym celu możemy dopasować do poszczególnych słów- klucz, odpowiednie znaczenie. Na przykład kiedy rodzic powie: “czerwone światło” czy “hamulec”, maluch musi się zatrzymać. Jeżeli z kolei powie: “światło zielone”, wówczas dziecko powinno prowadzić piłkę w szybszym tempie.
Kolejnym ćwiczeniem, które warto wprowadzić do rutyny malucha, jest wymijanie pachołków lub na przykład rodzica przy jednoczesnym prowadzeniu piłki. Innym wariantem takiego ćwiczenia, jest sytuacja kiedy maluch ma za zadanie przejść pod nogami opiekuna tworzącymi most. Warto podczas takiego treningu poćwiczyć z maluchem też celne strzały. W tym celu możemy najpierw zachęcić go do kierowania piłki w stronę bramki z niewielkich odległości i bez bramkarza. Następnie zwiększać trudność tego ćwiczenia, stając w bramce lub prosząc malucha o to, by ten oddalił się od pola karnego i strzelał z większej odległości.