Eliminacje Euro 2024 – półfinał barażu Polska – Estonia

Za reprezentacją Polski bardzo kiepski występ w grupie eliminacyjnej do Euro 2024, którą mieli przejść „spacerkiem”. Jednak przytrafiały się wpadka za wpadką i po zajęciu trzeciego miejsca – za Albanią i Czechami, a przed Mołdawią i Wyspami Owczymi – pozostało naszym reprezentantom szukać szansy w barażach. To z kolei dzięki wypracowanej wysokiej pozycji sprzed kliku lat i obecności na najwyższym szczeblu rozgrywek w Lidze Narodów.

Przed nami zatem półfinałowy mecz barażowy o udział w Euro 2024 na Stadionie narodowym w Warszawie 21 marca o godzinie 20:45 z Estonią, a w razie zwycięstwa finał baraży naszej ścieżki 26 marca na wyjeździe z Walią lub Finlandią. Znamy już nawet potencjalnych rywali w grupie D, to nasi starzy znajomi: Francja, Holandia i Austria. Najpierw jednak trzeba przejść przez baraże… co w kontekście postawy polskiej reprezentacji w eliminacjach nie jest oczywiste.

Postawa reprezentacji Polski w eliminacjach Euro 2024

Choć to wie chyba każdy kibic w Polsce, jednak przypomnijmy ze smutkiem skąd udział naszej narodowej kadry piłkarskiej w barażach do Euro 2024.

W pierwszym meczu – z Czechami, po traumatycznym początku i stracie dwóch goli w trzy minuty – odnieśliśmy druzgocącą wyjazdową porażkę 1:3 i w fatalnym stylu rozpoczęliśmy eliminacje. Następnie przyszło domowe zwycięstwo 1:0 nad późniejszym tryumfatorem naszej grupy – Albanią i wszystkim wydawało się, że nasza reprezentacja wraca na właściwe tory, otóż wydawało się… W Kiszyniowie Polska prowadziła na wyjeździe z Mołdawią 0:2, by finalnie skompromitować się przegrywając 3:2. Na pociesznie Polacy wygrali w Warszawie 2:0 z Wyspami Owczymi.

Następnie czekał nas wyjazd na trudny bałkański teren do Tirany i rzeczywiście okazał się on trudny – kolejna bolesna porażka – tym razem 2:0 z Albanią. Potem znów zwycięstwo z Wyspami Owczymi – 0:2 na wyjeździe… i odrobina nadziei. Jednak remis 1:1 w Warszawie z Mołdawią sprawił, że Polska mogła się definitywnie pożegnać z bezpośrednim awansem. Ostatni mecz to remis 1:1 z reprezentacją Czech i musimy swojego szczęścia szukać w barażach.

Zajęliśmy trzecie miejsce w grupie E z 11 punktami, ustępując Albanii i Czechom, które zgromadziły po 15 punktów i uzyskały bezpośredni awans na Euro 2024. Wyprzedziliśmy Mołdawię, która zdobyła 10 punktów i Wyspy Owcze z dwoma punktami.

Czy zgubiła nas zbyt duża pewność siebie? Czy nasi reprezentanci zwyczajnie zlekceważyli rywali? Czy oliwy do ognia dolała fatalna atmosfera wokół PZPN-u i wywlekana co i rusz afera premiowa? Czy poprzedni selekcjoner okazał się hochsztaplerem? Czy to efekt uboczny zmiany pokoleniowej? Na te pytania nie znajdziemy prędko odpowiedzi. Nasza kadra musi się solidnie przygotować do baraży pod wodzą nowego trenera – Michała Probierza i zrobić swoje. Nie ma już miejsca nawet na drobne potknięcia. Przed nami mecz z Estonią.

Postawa reprezentacji Estonii w eliminacjach Euro 2024

Estonia zajęła z kolei ostatnie miejsce w grupie F z jednym punktem na koncie… Odniosła siedem porażek i zanotowała jeden remis 1:1 z Azerbejdżanem. W grupie wyprzedzili ich pierwsza Belgia z 20 punktami i druga Austria (nasz ewentualny rywal grupowy na niemieckim Euro 2024) z dorobkiem 19 punktów – drużyny te awansowały bezpośrednio ne tegoroczny czempionat, a także trzecia Szwecja z 10 punktami i czwarty Azerbejdżan z dorobkiem 7 punktów.

Mecze towarzyskie Polski i Estonii

W styczniu Estonia zagrała mecz towarzyski ze Szwecją, w którym przegrała 2:1, jednak to Estończycy strzelili pierwszą bramkę w 19’ minucie i Szwedzi musieli odrabiać straty, ostatecznie pokonali naszych przyszłych rywali barażowych.

Z kolei reprezentacja Polski rozegrała w listopadzie mecz towarzyski z Łotwą – to geograficznie i kulturowo sąsiad naszych najbliższych rywali, ale również pod względem piłkarskim drużyny mają podobną charakterystykę i potencjał.

Pozostaje więc nam mieć nadzieję, że uda się pokonać Estonię, co po „wyczynach” w meczach grupowych wcale nie jest takie oczywiste. W przypadku upragnionego zwycięstwa czeka nas jeszcze wyjazd do Walii lub Finlandii, a to rywale o znacznie większym potencjale niż Estonia…

Czy Polska pokona Estonię w barażach? Co dalej? Możesz obstawiać w Betcris

Wszyscy kibice reprezentacji Polski mogą obstawiać wyniki baraży na platformie legalnego polskiego bukmachera Betcris. W ofercie znajdziesz wiele wydarzeń z piłki nożnej – rozgrywek klubowych i reprezentacyjnych, a także inne dyscypliny sportowe. W ofercie Betcris dostępne są też koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, skoki narciarskie, rugby, hokej, tenis, F1 i znacznie więcej – koniecznie sprawdź! Zakłady bukmacherskie to gra hazardowa, która wiąże się z ryzykiem, obstawiaj zatem rozsądnie.