Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to jedna z najważniejszych imprez sportowych, która cieszy się ogromną popularnością wśród kibiców na wszystkich kontynentach. Magia futbolu i atmosfera wielkiego sportowego święta łączy przedstawicieli wszystkich narodów, ras etnicznych czy wyznawców każdej religii. Niezależnie od wieku, wyznawanych wartości czy poziomu materialnego – ekrany telewizorów z transmisjami meczów śledzi wówczas cały świat. Pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej rozegrano w 1930 roku w Urugwaju, impreza odbywa się raz na cztery lata. Potocznie nazywana jest „mundialem”.
Rodzaj korków piłkarskich ; turfy dla dzieci
Która reprezentacja wygrała najczęściej?
Pięć razy w mistrzostwach świata triumfowała reprezentacja Brazylii i jest to najlepszy wynik w historii tych rozgrywek. Ów południowoamerykański kraj znany jest z ogromnych piłkarskich tradycji, a przede wszystkim głębokiego zamiłowanie lokalnej społeczności do tego sportu. Drugie miejsce w tabeli wszechczasów zajmuje reprezentacja Niemiec, która trofeum zdobyła czterokrotnie. Tyle samo razy triumfowały Włochy, mniej mają jednak od Niemców zdobytych drugich i trzecich miejsc, co plasuje ten europejski kraj na najniższy stopniu podium w grupie największych piłkarskich potęg świata. Dwukrotnie puchar trafiał do reprezentacji Argentyny, Francji oraz Urugwaju. Raz ze zdobycia trofeum cieszyła się także Hiszpania i Anglia.
Polska na Mistrzostwach Świata
Czternaste miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Świata w piłce nożnej wszechczasów zajmuje reprezentacja Polski. Nasza rodzima drużyna może poszczycić się dwoma brązowymi medalami zdobytymi w okresie największej chwały polskiej piłki nożnej. Było to w latach 1974 oraz 1982. Łącznie polska reprezentacja zagrała w 8 na 21 dotychczasowych edycji mistrzostw świata. Rozegrała 34 mecze, z czego 16 wygranych, 13 przegranych, 5 spotkań zakończyło się remisem. Starsi pasjonaci piłki nożnej z roztargnieniem wracają do czasów, kiedy polska reprezentacja zdobywała najwyższe laury na światowym czempionacie. Zawodnicy z białym orłem na piersi zachwycali wówczas swoją grą i bez oporu łamali największe światowej potęgi.