Treningi piłki nożnej. Od czego zacząć?

O tym, by zostać piłkarzem i móc odnosić sukcesy takie jak znani profesjonaliści marzy wiele dzieci nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Warto jednak wiedzieć o tym, że piłka nożna jest wymagającym sportem i aby móc osiągnąć sukces w tej dziedzinie, należy sporo trenować. Od czego jednak zacząć treningi piłki nożnej? W jakim wieku najlepiej zacząć trenować i jak zostać profesjonalnym piłkarzem? Podpowiadamy.

W jakim wieku zacząć treningi piłki nożnej?

Wielu rodziców zastanawia się na tym, w jakim wieku najlepiej zapisać swoje dziecko na treningi piłki nożnej. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ pierwsze zabawy z piłką można wdrażać już od najmłodszych lat malucha, a więc w momencie kiedy zaczyna już chodzić. Z kolei dzieci w wieku od 3 do 6 lat zazwyczaj mogą już spróbować podstawowych elementów związanych ze szkoleniem technicznym. Treningi dla takich maluchów powinny być jednak przeprowadzone w odpowiedni sposób i przybierać formę zabawy, aby dziecko czerpało przyjemność z kontaktu z piłką, a nie było w żaden sposób zmuszane do gry.

Rodzice mogą zapisać swoje dzieci na treningi piłkarskie do szkółek piłkarskich, które prowadzą szkolenia dla maluchów już od najmłodszych lat i zazwyczaj takie ćwiczenia są podzielone na kategorie wiekowe. Do takich miejsc zazwyczaj opiekunowie zapisują swoich podopiecznych w momencie kiedy Ci rozpoczynają szkołę podstawową, a więc w wieku 6-7 lat. Na stronie blog.etoto.pl możemy znaleźć wiele ciekawostek dotyczących piłki nożnej, a także życia i osiągnięć piłkarzy.

Jak zostać piłkarzem?

Warto mieć świadomość, że nie każde dziecko będzie miało predyspozycje do tego, aby zostać profesjonalnym piłkarzem. Dlatego zapisując je na zajęcia do szkółki piłkarskiej, warto potraktować takie ćwiczenia jako treningi ogólnorozwojowe, które pozytywnie wpłyną na kondycję malucha, a także jego zdrowie. Nauczą go również współpracy w zespole i empatii.

Żeby zostać piłkarzem należy zapisać się do profesjonalnej szkółki. Warto wybierając taką placówkę, zwrócić uwagę na kadrę trenerską i zorientować się w kwalifikacjach szkoleniowców, aby mieć pewność, że mogą oni pochwalić się nie tylko sporymi osiągnięciami, ale również że mają doświadczenie w pracy z dziećmi, ponieważ podejście szkoleniowca i dobra atmosfera na treningach są równie istotne jak specjalistyczna wiedza. Dokonując wyboru szkółki, warto zwrócić uwagę również na liczebność grupy treningowych, a także podział na kategorie wiekowe. Im mniejsza grupa treningowa, tym bardziej indywidualne podejście będzie miał szkoleniowiec do dziecka, co może przełożyć się na jego szybszy progres. Wybierając szkółkę, warto zwrócić uwagę także na boiska, jakim dysponuje placówka, a także jej sprzęt.

Żeby zostać profesjonalnym piłkarzem nie wystarczy tylko uczęszczać na treningi do szkółki piłkarskiej, ale również posiadać odpowiedni zestaw cech, które mogą nas doprowadzić do osiągnięcia naszego celu. Wśród nich można wymienić samodyscyplinę, a także gotowość na różnego rodzaju wyrzeczenia. Ważna jest też pewność siebie i wiara w swoje możliwości. Pamiętajmy, że jedną z najważniejszych cech w zawodzie piłkarza jest pracowitość, która jest równie ważna jak słynny talent do gry.