Siła 12 zawodnika – czyli dlaczego mecze bez kibiców są nudne?

Ostatnie czasy pokazały dosyć mocno, jak ważna dla piłkarzy jest obecność kibiców na trybunach. Wspierają, dodadzą energii a czasem i wygwizdają, gdy ktoś sobie na to zasłuży. Bez nich, rozgrywki piłki nożnej nie są już takie same. 

Wierny jak kibic

Umówmy się od razu – jeżeli mamy się o coś kłócić, to absolutnie nie o politykę. Co innego o piłkę! Kibice swoich zespołów niejednokrotnie wplątują się w wiele kryzysowych sytuacji. Jednak jeżeli serce oddało się ukochanemu klubowi, to po prostu zwyczajnie warto. Oczywiście, warto trzymać nerwy na wodzy, aby niepotrzebnie nie wdawać się w dziwne sytuacje.

Nic nie zastąpi tych prawdziwych emocji na boisku, kiedy np.w doliczonym czasie gry drużyna której kibicujemy strzela zwycięskiego gola. Albo gdy słusznie zagwizdany karny przynosi zwycięstwo. Wierni kibice cieszą się razem ze swoją drużyną gdy przynosi sukcesy, ale i płaczą, gdy mecze nie wychodzą tak, jak by się chciało. Potrafią również skutecznie zmobilizować do walki o zwycięstwo. I dodają skrzydeł piłkarzom swojej drużyny. O tym powie każdy piłkarz grający na większym stadionie. 

Cisza podczas meczu

Gdy można było na powrót oglądać mecze rozgrywane na żywo, podczas transmisji każdy czuł się nieswojo. Było…za cicho. Brak kibiców sprawiał, że piłkarze nie mieli problemu ze wzajemną komunikacją, jednak nie miał też kto zagrzewać do walki o zwycięstwo. Było to na tyle uciążliwe dla odbiorców oglądających mecz, że w końcu podłożono sztuczny dźwięk. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy my jako odbiorcy uzależnieni od kibiców. Bo to oni wprowadzają niesamowity klimat na stadion, entuzjastycznie reagując na to, co dzieje się podczas meczu.

Kura znosząca złote jajka

Nie da się ukryć, że oddani kibice to również stały dochód dla kubu i zespołu. Gdy przez długi czas stadiony były zamknięte dla gości, wiele klubów z całego świata stanęło przed groźbą bankructwa. Dochód z transmisji to jedno, ale wpływy z gadżetów takich jak koszulki, szaliki, czapeczki i wszystkie inne rzeczy sygnowane logo klubu to ogromne pieniądze. I te właśnie przynoszą do zespołu wierni kibice.