Zdrowe odżywianie dla sportowca

Właściwe odżywianie się może pobudzać do treningu. Musisz jeść węglowodany odpowiedniej jakości, chude białko, tłuszcze zdrowe dla serca i pić właściwą ilość płynów. Twoje mięśnie potrzebują następujących źródeł węglowodanów: pieczywo, płatki śniadaniowe, ryż, makaron, owoce i warzywa. Węglowodany bowiem dostarczają szybko niezbędnej energii do treningu. Z kolei białka są niezbędne Twoim mięśniom i komórkom krwi, które przynoszą substancje odżywcze i tlen do mięśni. Musisz również pamiętać o płynach, abyś był w pełni nawodniony. Warto również prowadzić dziennik żywności, w którym zapisujesz co jesz.
Nie musisz jeść tylko jednego posiłku przed treningu. Zamiast tego skup się na 5 następujących rzeczach: niskiej zawartości tłuszczu, średniej ilości węglowodanów i białka, niskiej zawartości błonnika i zawartości płynów. Posiłek przed treningiem musi się składać z dobrze Ci znanych produktów, które dobrze tolerujesz. Kanapka z grillowanym kurczakiem lub kawałek serowej pizzy może być dobrym pomysłem, trzymaj się natomiast z dala od smażonego jedzenia (w tym frytek), tłustych hamburgerów i napojów bezalkoholowych. Nie próbuj też przed treningiem nowego posiłku.

Rodzaj korków piłkarskich; turfy dla dzieci

Pamiętaj też, aby pić dużo płynów podczas ćwiczeń. Woda działa bowiem jako system chłodzenia organizmu. Nie chcesz przecież, aby został odwodniony. Najlepszym sposobem na dobre nawodnienie Twojego organizmu będzie picie dużej ilości płynów podczas posiłków i picie około 2 filiżanek wody na 2 godziny przed wysiłkiem. Często pijemy wodę podczas treningów.. Ale jeśli ćwiczysz więcej niż 60 minut w gorących i wilgotnych warunkach, napoje dla sportowców mogą Ci pomóc. Dają dużo węglowodanów i sodu. Ponadto sprawią, że będziesz dobrze nawodniony. Napoje sportowe są również dobrym wyborem, jeśli grasz w gry zespołowe, takie jak piłka nożna czy siatkówka, szczególnie gdy temperatura i wilgotność są wysokie. Jeśli dużo się pocisz, napój sportowy może być bardziej preferowany niż wody.
Niektóre osoby zastanawiają się, czy można ćwiczyć na czczo, szczególnie w godzinach porannych. Zależy to od typu treningu. Energiczny spacer lub lekki jogging może być uprawiany na czczo. Po prostu wypij szklankę wodę przed rozpoczęciem treningu. Jeśli zaś zamierzasz intensywnie trenować, wybierz potrawy zawierające łatwe do strawienia węglowodany, np. błyskawiczne kasze, kawałek tosta, pół zwykłego bajgla, banan lub filiżanka koktajlu owocowego, popijając szklankę wody (dzięki temu dostarczysz swojemu organizmowi niezbędnej energii).