Życiorys i opis kariery sportowej Zbigniewa Bońka

Młodym kibicom piłki nożnej w Polsce na pewno Zbigniew Boniek kojarzy się przede wszystkim ze stanowiskiem prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jednak Zbigniew Boniek to przede wszystkim jeden z najlepszych piłkarzy w historii Polski. Jako zawodnik odniósł wiele sukcesów zarówno klubowych, jak i reprezentacyjnych.

Kilka słów o Zbigniewie Bońku

Zbigniew Boniek urodził się w Bydgoszczy 3 marca 1956 roku. Rodzina Zbigniewa była mocno związana z piłką nożną. Sam Zbigniew rozpoczął karierę piłkarską jako 12-latek w Zawiszy Bydgoszcz, a więc w klubie, w którym grywał jego tata, Józef. O historii Zbigniewa Bońka w polskiej piłce klubowej więcej przeczytamy także na portalu https://www.legia24.pl/.

Zbigniew Boniek jako profesjonalny piłkarz

Swoją karierę jako 12-latek Zbigniew Boniek rozpoczął w 1968 roku w Zawiszy Bydgoszcz i grał tam aż do 1975 roku, kiedy to zainteresował się nim Widzew Łódź. Dla łódzkiego klubu rozegrał on aż 172 mecze ligowe, w których łącznie zdobył 50 goli. Dobre występy w Widzewie Łódź oraz jeszcze lepsza gra i osiągnięcia z reprezentacją Polski sprawiły, że Polakiem zainteresował się słynny Juventus Turyn, do którego ostatecznie Boniek trafił w ostatnim dniu otwarcia okienka transferowego. Warto odnotować, że w 1982 roku Zbigniew Boniek wraz z reprezentacją Polski sięgnął po brązowy medal Mistrzostw Świata. Łącznie dla kadry Polski Boniek rozegrał 80 meczów i zdobył 24 bramki, dzięki czemu zalicza się go do Klubu Wybitnego Reprezentanta.

W Juventusie Turyn Zbigniew Boniek grał od 1982 roku i zdobył z tym klubem wiele cennych trofeów. Mowa m.in. o Pucharze Europy i Pucharze Zdobywców Pucharów. Oczywiście na swoim koncie Zbigniew Boniek posiada także Mistrzostwo Włoch oraz Puchar Włoch. Przygoda z Juventusem Turyn trwała do 1985 roku, a wtedy to Polak przeszedł do AS Romy, z którą także odniósł wiele sukcesów. Mowa m.in. o Pucharze Włoch oraz wicemistrzostwie kraju. Zbigniew Boniek w AS Romie grał do 1988 roku, a dokładnie 1 lipca ostatecznie skończył zawodowo grać w piłkę nożną.